Основна, постійно діюча експозиція Миколаївського обласного краєзнавчого музею розміщена на другому і третьому поверхах будівлі № 1 комплексу «Старофлотські казарми». ЇЇ загальна площа складає близько 2 500 кв. метрів, що робить її однією з найбільших в Україні. У 18 –ти залах представлено … експонатів, серед яких багато унікальних, рідкісних речей.
Експозиція розпочинається з зали, присвяченої історії формування музейної колекції. Безумовно, таке рішення є нестандартним з точки зору правил створення краєзнавчого музею. Проте у нашому випадку воно обґрунтоване на сто відсотків. Перший державний музей на території України був відкритий у 1803 р. згідно наказу командира Чорноморського флоту та начальника портів Миколаєва та Севастополя І.І. де Траверсе. Так званий кабінет рідкісних речей існував при Гідрографічному депо карт з 1803 по 1848 рр., потім більшу частину колекції передали до Одеського археологічного музею. Наступні вітрини розповідають про приватний музей Е.П. Францова, на базі якого у 1913 було створено наш заклад.
У залах № 2-4 розкриваються географічні особливості краю, його геологічна будова та природне різноманіття. Тут ви можете познайомитись з різноманітними видами рослин і тварин, що населяють наш регіон.
Археологія та давня історія Миколаївщини висвітлюється у п’яти наступних залах. На основі численних археологічних знахідок охоплюється величезний відрізок часу - від появи на території краю перших людей (20000 років тому) до часів Київської русі (ХІІІ-XIV ст.). Якщо ви не байдужі до прадавньої історії, вас неодмінно зацікавлять: кам’яні знаряддя праці, трипільська розписна кераміка, зброя та інші вироби з бронзи, скіфські та сарматські мечі, давньогрецький чорнолаковий посуд, ольвійські монети та багато інших унікальних речей. У цій частині експозиції особлива увага приділяється Дикому саду - городищу доби фінальної бронзи (ХІІ-ІХ ст.), розташованому на лівому березі р. Інгул.
Інший акцент зроблений на античному місті-державі Ольвії, яка належала до числа найбільш потужних осередків античної цивілізації у Північному Причорномор’ї.
Перші дві зали експозиції третього поверху присвячені процесу та обставинам заселення Миколаївщини та її етнографічній структурі. Першими східнослов’янськими мешканцями нашого краю стали запорізькі козаки, які освоїли прибузький край у першій половині ХVIII ст.
Протягом наступних 150-ти років в регіоні не припинялись міграції, в зв’язку з чим склалася поліетнічна ситуація, властива нашій області й зараз. В її межах проживають представники понад 50-ти національностей. Найбільший внесок в освоєння регіону зробили українці, росіяни, німці, євреї, поляки, болгари, чехи та молдавани. Про їх звичаї та матеріальну культуру детально розповідають вітрини зали № 11.
Своєрідним «серцем музею» є частина експозиції, що складається з залів № 12-14.Саме тут ви можете «доторкнутися» до спадку історичних подій, пов’язаних з заснуванням Миколаєва та дореволюційною історією міста. Неодмінно зверніть увагу на зброю та предмети військової амуніції, унікальні документи, предмети побуту та реконструкцію інтер’єрів швацької майстерні та міщанського дому кінця ХІХ ст..
Окрема увага приділяється релігійному життю, міській культурі та дозвіллю .
Тема Миколаївщини за доби Першої світової війни, громадянської війни та в перші роки радянської влади розкрита у залі № 15. Обов’язково зверніть увагу на триптих О. Матійка «Рідна мати моя», такий сюжет обраний через те, що перша половина ХХ ст. виявилась особливо важкою для нашої країни.
З серпня 1941 р. по березень 1944 р. Миколаїв перебував під нацистською окупацією. У залі № 16 ви можете побачити зброю та амуніцію, військові нагороди та побутові речі часів Другої світової війни.
Не зважаючи на голод 1946-1947 рр., Миколаїв та область дуже швидко відновилися від повоєнної розрухи. Перші дві вітрини присвячені відбудові народного господарства, решта залу № 17 висвітлює розвиток краю у 1950-1991 рр.
Окремими темами представлені промислове будівництво, наука та техніка, спорт, культура та побутове життя населення.
Наша експозиція закінчується в залі № 18, яка познайомить вас з процесом розбудови на Миколаївщині Української незалежної держави .
Якщо цей стислий огляд виявився для вас недостатнім, рекомендуємо переглянути віртуальний тур по Миколаївському обласному краєзнавчому музею.